Urbanistické hodnoty území

Abychom se neopájeli jen vlastními dojmy, nahlédněme do podkladů, které slouží k územnímu plánování. Na stránce MMB lze najít ve výkresu významných hodnot území mapku, ve které je náves (nám. 28. dubna) s okolím označena jako „historické jádro původního sídla - dochované“ (oranžová šrafura):

 

V průvodním textu se pak píše:

Do druhé skupiny kulturně historických hodnot byly zařazeny jevy bez přímé legislativní ochrany, ale s prokazatelnými kulturně historickými vlastnostmi souvisejícími s městem Brnem a jeho vývojem. Jde o následující územně vymezené oblasti.
Historická jádra sídel na území města
- historické jádro města Brna v hranicích středověkého opevnění,
- historická jádra původních sídel dochovaná (Bystrc, Přízřenice, Žebětín, Bosonohy, Komín, Královo Pole, Ivanovice, Ořešín, Obřany, Zábrdovice, Černovice, Tuřany, Holásky, Chrlice),
- historická jádra původních sídel částečně dochovaná (Horní Heršpice, Dolní Heršpice, Starý Lískovec, Žabovřesky, Jehnice, Soběšice, Řečkovice, Jundrov, Kohoutovice, Líšeň, Slatina, Medlánky, Maloměřice, Brněnské Ivanovice),
- historická jádra původních sídel nedochovaná (oblasti vně původního hradebního opevnění, část Starého Brna, oblast při ulici Vídeňské při řece Svratce, oblast kolem ulic Dornych a Plotní, centra Husovic, Komárova, Černovic a Bohunic).